Colquitt County High School

Each Day - Excellence in Every Way

  Full Name
(Click on name to send email)
Department
   


* Denotes
Department Head 
   Addison, Angela CTAE 
  Akin, Justin
Science
  Altman, Daphne
Special Education
   Autrey, Julie
Special Education
Baker, Bryan World Languages
  Baker, Ken Business and Computer Science
  Baker, Dr. Marlon
Administration
  Ballard, Jennifer Language Arts
   Bass, Emily
Language Arts
  Bautista, Palisa* World Languages
  Beamon, Ashley
Special Education
  Bibeault, Scott
CTAE: Welding
  Billings, Travis
 Special Education
  Boland, Jesse
CTAE: Agriculture
  Bowers, Jennifer Language Arts
  Brinson, Donna*
Special Education
  Brown, Maggie
Migrant Education
  Brown, Shatarra

Guidance

 

  Bryant, Emmett
ROTC
  Burdette, Dedra
Social Studies
  Burt, Will
CTAE: Ag Mechanics
  Campbell, Shawn
 Health/PE
  Cannon, Anna Language Arts
  Carswell, Greg
Special Education
  Christopher, Jeff CTAE: Auto Mechanics
  Cody-Ponder, Stephanie
Health / PE
  Collins, Eugenia
Language Arts
  Cook, Dana* Mathematics
  Cooper, Danna
Business and Computer Science
  Crenshaw, Monica

Guidance

 

  Crews, Matt
Health / PE
  Culpepper, Melissa
CTAE: Nursing
  Dale, Josh
 CTAE: Robotics
  Dalton, Amy* Social Studies
  Dixon, Mo
 Health / PE
  Dudley, James
Physical Education
  Dunn, Denver*
Science
  Elkin, Sydney
Mathematics
  Elliott, Wilder
Science
  Eubanks, Katherine
Special Education
  Exum, Corinna
Science
  Facison, Tremaine
 Health / PE
  Ford, Ashley
Science
  Fowler, Ron
Health / PE
  Franquiz, Myrna
World Languages
  Funderburk, Darrell Administration
  Gaines, Morgan
Special Education
  Gaillard, Paige
 Mathematics
  Gliemmo, Cassie Special Education
  Goodroe, Craig Mathematics 
  Griner, Natalie Science
  Hall, Greg
Video Production
   Harrell, Rose
Science
  Harrison, Justin

Guidance

 

  Hart, Gene CTAE: Agriculture
   Hembree, M. Tyler
Social Studies
  Hiers, Alicia Administration
  Hill, Jeanne
Special Education
  Hill, Lisa Clarke Social Worker
  Hobbs, Tim* CTAE Director
  Hobbs, Troy
Athletic Social Worker / Counselor
   Hodge, Ashley Language Arts
  Hoes, Lisa
Special Education
  Horne, Chad Administration
  Huante, Jaimie
Interpreter
  Hunnicutt, Ginger
 CTAE: Family Sciences
  Hurst, Amanda
Mathematics
  Hurst, Vance Science
  Jackson, Nicole Language Arts
  Jacobs, Molly CTAE
  Johnson, Elaina Mathematics
 
Kebler, Ryan Health / PE
  Kelshaw, Tracey
CTAE: FCCLA
  Kern, Travis Fine Arts
  Ketchum, Roger Mathematics
  Kimmel, Lucas
Science
  King, Annette Social Studies
  Lauderdale, Leslie Mathematics
  Leroux, Suzanne
Special Education
  Loyd, Amber
Social Studies
  Maisonneuve, Billy
Social Studies
  Mason, Kenny
 Special Education
  Maxwell, Tammy Mathematics
   McCracken, Cory
Social Studies
  McDaniel, Stacey
Health / PE
  McFarland, John CTAE: Woodworking
 
McKenzie, Andrietta Mathematics
  McLean, Kristy CTAE: Family Sciences
 
Mitchell, Donna* Guidance
  Moon, Misty
CTAE:  WBL
  Moore, Adam
Language Arts
  Moore, Elizabeth
 Language Arts
  Mugavin, Allison
World Languages
  Murphy, Wendy CTAE: Packer College
  Nagy, Paul* CTAE: ROTC
  Nighbert, Angela
 Media Specialist
  Nighbert, Chad
 Health / PE
  Odom, Allison
Special Education
  Oliver, Jean
Special Education
  Ortega, Marybel
World Languages
   Owens, Terri
 Social Studies
 
Passmore, Susan*
Language Arts
 
Perryman, Tammy
School Nurse
  Pitts, Chance
Special Education
  Pitts, Whitney
Fine Arts
  Player, Erica
 Mathematics
  Polite, Dextra   Instructional Provider
  Ragan, JR
Physical Education
  Rainey, Jason
Special Education
  Ramos, Andres

World Languages 
  Reed, Kati
SPED / Mathematics
  Reems, Sarah
Special Education
  Robbins, Malissa* Science
  Rogers, Justin
Health / PE
  Rogers, Melissa
Special Education
  Rutland, Josh ESOL
  Sapp, Stephanie Guidance
  Savage, Liz
Band
  Scarbor, Benjy
Health / PE
  Schwarz, Michael
 CTAE: Horticulture
  Shivers, Tatum
 Special Education
  Stelmack, Wayne
Science
  Storey, Laura
Mathematics
  Stuckey, Will* Health/PE
  Sutton, Missy
Special Education
  Thompson, Gail CTAE: WBL
  Tillery, Gregg
Athletic Director
  Torbert, Tara
Special Education
  Torbert, Travis Special Education
  Tucker, Renee Graduation Coach
  Turner, Michael
Special Education
  Walker, Dallon
Language Arts
 
Wear, Ted
Social Studies
  Wentworth, Cathy ESOL
  Williams, Rondesha Administration & Health/PE
  Williams, Shannon
Mathematics
  Willis, Tracy* Science
   Windon, Stephanie
 Special Education
  Yates, Stacey
Mathematics
  Youse, Dr. Cheryl Media Center